Sauna jest istotną częścią kultury fińskiej, a jednym z powodów, dla których kultura saunowania zawsze kwitła w Finlandii, była jej wszechstronność. W tak zimnym klimacie, sauna zapewniała ciepło przynajmniej przez krótki czas, natomiast jest równie popularna latem, oswajając ciało z gorącem i hartując na wysokie temperatury.

Prawidłowe korzystanie z sauny, składa się z naprzemiennych cykli nagrzewania oraz schładzania organizmu. Po wcześniejszym prysznicu, przechodzimy do właściwego pomieszczenia, zwykle nagrzanego do temperatury 80-100 °C. Na gorące kamienie wylewana jest woda wytwarzająca dużą ilość pary, która zwiększa wilgotność i temperaturę pozorną w saunie. Dla spotęgowania doznań, stosowane są olejki, które po wcześniejszym zmieszaniu z wodą są przenoszone na nagrzane kamienie. Olejki wchłaniane przez skórę i za pomocą dróg oddechowych, pobudzają zmysły oraz tworzą niesamowitą atmosferę we wnętrzu sauny. Czasami używa się pęczka liściastej, aromatycznej brzozy, by delikatnie się bić. Działa to relaksująco dla mięśni. Kiedy odpowiednio nagrzejemy organizm po czasie nie przekraczającym 15 minut, przechodzimy do schłodzenia organizmu i odpoczynku. Liczba i czas trwania cykli różni się w zależności od osobistych preferencji, zwykle są to co najmniej dwa lub trzy cykle, a cały proces finalizujemy dokładnym wymyciem ciała.
Temperatura i wilgotność w saunie jest uzależniona od wysokości, na której się znajdujemy. Najniższa temperatura jest nad podłogą, a najwyższa pod sufitem. Odwrotnie sytuacja wygląda z wilgotnością. Drewniane ławy ustawione są kaskadowo, co pozwala przebywać na różnej wysokości. Podstawowym urządzeniem zabiegowym i sercem sauny jest piec elektryczny, bądź klasyczny opalany drewnem. W wersji klasycznej preferowanym materiałem spalanym jest dobrze wysuszone drewno brzozowe, ze względu na dobrą jakość i zapach oraz długotrwałe spalanie. Piec elektryczny, jest łatwiejszy w użyciu, bardziej bezpieczny ze względu na brak otwartego ognia i nie wytwarza odpadów. Dużym udogodnieniem są dodatkowe funkcje, takie jak ustawienie opóźnienia czasowego, termostat, ogranicznik temperatury, a sterowanie może być zdalne i bezprzewodowe.
Każdy projekt sauny jest inny. Niektóre koncentrują się na praktyczności, podczas gdy inne oferują bardziej widowiskowy wygląd. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, takie jak specyfika materiałów, z których została wykonana sauna. Drewno jest idealnym materiałem do budowy, ponieważ magazynuje ciepło, nie nagrzewając się i nie grożąc poparzeniem. Należy jednak pamiętać, o zastosowaniu takiego typu, który nie przegrzewa się ani nie wydziela żywicy na ławki. Te właściwości drewno uzyskuje poprzez obróbkę termiczną – jest modyfikowane tylko za pomocą ciepła i pary, proces ten jest całkowicie wolny od chemii.
Aby cieszyć się wszystkim, musisz być odpowiednio „ubrany”
Jak zapewne wiesz, podstawowym celem sauny jest poprawa Twojego stanu emocjonalnego i samopoczucia fizycznego. Jednak jednym z kluczowych pytań jest to, w co się ubrać w saunie, gdy zdecydujesz się z niej skorzystać. Im mniej stanie między tobą a upałem, tym bardziej będziesz cieszyć się sesją i jednocześnie, tym więcej korzyści z niej odniesiesz.
Zdejmij ubranie i pozwól każdej części ciała czerpać korzyści z wysokich temperatur i związanego z tym pocenia się. Oczywiście nie musisz też martwić się o ubrania, jeśli masz własną domową saunę. W takim przypadku poczuj korzyści z korzystania z sauny nago.
Niestety większość z nas waha się przed takim niekonwencjonalnym podejściem. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które czują się niekomfortowo nosząc nic w miejscu publicznym, masz opcję noszenia bawełnianego ręcznika, materiał ten całkowicie wchłonie pot i sprawi, że poczujesz się komfortowo. To wystarczy, aby chronić zarówno Twoją prywatność, jak i ławkę przed Twoim potem i rozprzestrzeniającymi się bakteriami.
Choć kostiumy kąpielowe są praktycznym rozwiązaniem, mogą być niebezpieczne dla zdrowia i nie powinniśmy w niej korzystać z uroków sauny. Jak każda inna odzież wykonana z nieodpowiednich tkanin, zapobiegnie oddychaniu Twojej skórze. Nie wspominając o możliwości topnienia i wydzielania toksycznych chemikaliów i oparów w wysokich temperaturach.